Kaj ga fotki!

Međimurski kolaži stvoreni iz arhivske fotografske građe kroz kolaborativnu umjetničku praksu

  • U kraju isprekidanih povijesnih crta, redovito izrezbarenim iz jedne i lijepljenim u drugu državu, sasvim je logičan razvitak želje za vlastoručnom determinacijom povijesti i strasti za samoorganizacijom u arhiviranju baštine, posebice one nematerijalne. U Međimurju se to unazad posljednjih par godina izrazilo kroz zajedničko prikupljanje i očuvanje fotografske građe nastale između Mure i Drave, i posebice njihovo dijeljenje na društvenim mrežama kao svojevrsno predstavljanje istih u javnom prostoru. Ova potreba za očuvanjem nekadašnjeg načina života, buđenje subjektivnih kolektivnih uspomena i kronološko prisjećanje na razvoj okoline poslužilo je kao inspiracija za projekt ‘Kaj ga fotki!’, proveden s Kreativno edukativnim centrom Murai u Svetom Jurju na Bregu s namjerom osvješćivanja potencijala starih fotografija kao neiscrpnog vrela povijesnog, etnografskog i antropološkog znanja te kao modlica za formiranje vlastitih narativa lokalne povijesti.

  • Stare fotografije, prepune krasnih motiva, često se same po sebi mogu smatrati umjetničkim radom, no posjeduju i potencijal da ih se izrezbari, kolažira i prekroji u vlastite vizije, razmišljanja, i sanjarenja o svome kraju. One se realiziraju kao neizmjerna prilika za intergeneracijsko učenje i suradnju spajanjem zainteresiranosti starijih generacija za prijenos neopipljivih kulturnih dobara i entuzijazma mladih za umjetničko izražavanje. Stoga smo ostvarenje projekta koncipirali upravo oko starih fotografija kao spojnice povijesne, geografske i društvene analize i umjetnosti, koristeći ih kao glavni sastojak i srž motiva za daljnje umjetničko stvaranje u veoma pristupačnom ali i značajnom mediju kolaža. Ponukani željom za istraživanje konteksta zavičaja iz perspektive što većeg broja Međimuraca, započeli smo sakupljanje fotografske građe koju lokalno stanovništvo smatra relevantnom, lijepom, i ponajviše punom sjećanja. Zanimljivost prikupljenih fotografija ležala je u različitosti njihovih kadrova, boja i motiva (od arhitekture i javnih površina do ljudi, događaja, životinja, privatnih prostora, običaja i predmeta), ali i lako prepoznatljivim, ritmičnim ponavljanjima i tematskim sličnostima. Tu je ostvarena i suradnja s Topotekom Međimurje, Topotekom Prelog, Zavičajnim odjelom Gradske knjižnice Čakovec te Muzejom Međimurja kao mjestima dosadašnjeg pohranjivanja bogate arhivske građe, koja su nam također istu ustupila na korištenje tijekom radionice kolažiranja.

  • Kroz transformaciju gradskih, seoskih, javnih i obiteljskih fotografskih uspomena, tijekom kolažiranja, razvili su se impresivni međimurski narativi o hrani, rekreaciji, vodi te stvorili kolektivnu vizualnu reprezentaciju jednog kompleksnog, ali idiličnog zelenog kraja, otvarajući prostor za iznošenje misli i osjećaja oko ne samo povijesti, već i današnjice i mogućnostima buduće realizacije Međimurja.

Hvala: Kreativno edukativnom centru Murai, Platformi za Društveni centar Čakovec, Muzeju Međimurja Čakovec, Topoteci Prelog, Topoteci

Međimurje, Gradskoj knjižnici Čakovec, svim Međimurkama i Međimurcima koji su s nama podijelili obiteljske uspomene i fotografije te sestri Vidi za pomoć u organizaciji i facilitaciji projekta

Fotografije s radionice: Stela Horvat


Ideja, kuriranje, provedba: Iva Ružić

Čakovec, Kolovoz 2022.